تبلیغات
سایت گردشگری آستارا و تالشان - مطالب هفته سوم شهریور 1396

پایگاه اطلاع رسانی سایت گردشگری آستارا و تالشان

بیم ها و امیدهای اهالی فرهنگ آستارا در آستانه میزبانی جشنواره ملی نشریات محلی

اصحاب فرهنگ، قلم و مطبوعات آستارا در آستانه برگزاری جشنواره ملی نشریات محلی در این شهرستان، با برشمردن مشکلات پیش روی اهالی رسانه و روزنامه نگاران، برگزاری تاثیرگذار و باشکوه این رویداد را در معرفی قابلیت های مختلف آستارا و توسعه همه جانبه آن موثر می دانند.

مدیرمسئول و صاحب امتیاز هفته نامه آوای آستارا روز سه شنبه در خصوص برگزاری این رویداد ملی رسانه ای در این شهرستان به خبرنگار ایرنا گفت: مطبوعات باید به معنای واقعی مستقل باشند و بدون ترس و لرز بتوانند بنویسند و از نظر دانش سیاسی و اجتماعی، در حد بالایی قرار داشته باشند.
حسین محبوب مقدم افزود: نشریات محلی نباید به چشم شغل و منبع درآمد به مطبوعات و حرفه خود نگاه کنند، بلکه باید به معنای واقعی، عاشق این حرفه باشند و آگاهی و درایت لازم برای نقد و تحلیل امور را داشته باشند.
وی بیان کرد: اگر روزنامه نگاران و خبرنگاران قوی داشتیم، شتاب لازم در توسعه و پیشرفت را شاهد بودیم و متاسفانه مجوز اغلب نشریات در اختیار کسانی قرار گرفته که جز ضربه زدن به چهره واقعی روزنامه نگار، چیز دیگری ندارند و از این بابت رنج می برم.
مقدم ادامه داد: کیفیت نشریات را پایین می دانم و معتقدم که این تریبون، اغلب در اختیار صاحبان واقعی آن قرار نگرفته و هرچند بسیاری از مشکلات با برگزاری جشنواره ها برطرف نخواهد شد، اما به خاطر علاقه ام به آستارا ، امیدوارم این جشنواره تاثیر مثبتی داشته باشد.
رضوان حمید زارع کتابفروش آستارایی نیز گفت: صاحبان نشریات و مطبوعات، چشم و چراغ جامعه هستند و بیداری و آرامش مردم جامعه را سبب می شوند.
وی افزود: این اتفاق مبارک فرهنگی را به بانیان و دست اندرکاران آن تبریک و خسته نباشید می گویم و امیدوارم نتیجه دلخواه و لازم را در کارشان به دست آورند.
وی ادامه داد: این جشنواره برای معرفی قابلیت های شهر فرهنگی و گردشگری آستارا بسیار خوب است و می تواند باعث پویایی جامعه فرهنگی و دانشگاهی آن باشد.
حمید زارع بیان کرد: امیدوارم بخش های مختلف دولتی و خصوصی با حمایت های خود، باعث دلگرمی برگزارکنندگان این رویداد باشند و اهالی قلم و رسانه با همفکری و تعامل لازم، گام های بلندی در تعالی آستارا بردارند.
پیمان ناصری زارع مدیر مسئول نشریه آفتاب آستارا نیز گفت: همانگونه که از نام این جشنواره مشخص است، باید صاحبان نشریه های محلی آستارا جزو دست اندرکاران این رویداد باشند و در دومین جلسه هماهنگی جشنواره، از دیدگاه های آنها برای برگزاری باشکوه آن استفاده خواهد شد.
وی افزود: صاحبان نشریات محلی آستارا در فرصت باقیمانده تا برگزاری جشنواره ملی نشریات محلی، مجموعه ای از آثار منتشر شده خود را برای ارائه به نمایشگاه این جشنواره تهیه و آماده می کنند.
وی اظهار کرد: آستارا شاهد رویداد ملی رسانه ای و میزبان حدود 200 مدیرمسئول و سردبیر نشریه محلی از سراسر کشور خواهد بود و باید اصحاب فرهنگ، قلم و مطبوعات این شهرستان با اجتناب از هر گونه بحث و گلایه، در برگزاری تاثیرگذار آن همکاری کنند.
جاوید علیوندی روزنامه نگار و عضو انجمن طراحان گرافیک ایران نیز در این رابطه بیان کرد: بهتر بود همزمان با انتشار پوستر یا بنر جشنواره، دبیرخانه مربوطه دایر می شد و برای دریافت آثار فراخوان می داد.
وی گفت: از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حضور و اراده آثار به این جشنواره دعوت شده ام اما اگر از قبل اعلام می شد، با آمادگی بهتر و بیشتری حضور می یافتم.
علیوندی ادامه داد: در ده‌ها جشنواره استانی و کشوری مطبوعات شرکت کرده ام و همه آنها زمان خاصی را برای دریافت آثار خود اعلام کرده بودند؛ به هر حال به شهر خودم آستارا عشق می ورزم و امیدوارم با همکاری اصحاب رسانه و قلم، این رویداد به خوبی و خوشی برگزار شود.
جشنواره ملی نشریات محلی ، روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری با شرکت حدود 200 مدیرمسئول و سردبیر نشریه محلی از سراسر کشور در آستارا برگزار خواهد شد.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد و دفترهای خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) و صدا و سیما، نمایندگی 10 نشریه استانی و خبرگزاری های مختلف در آن فعال است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

جشنواره ملی مطبوعات محلی در آستارا و قابلیت های فرهنگی و علمی این شهرستان

جشنواره ملی نشریات محلی در آستارا، حوزه های مختلف را تحت تاثیر قرار خواهد داد و فرصت خوبی برای طرح قابلیت های علمی و فرهنگی این شهرستان ایجاد خواهد کرد.

رئیس دانشگاه پیام نور واحد آستارا روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه جشنواره نشریات محلی فرصت خوبی برای معرفی قابلیت های فرهنگی و علمی است، گفت: این جشنواره می تواند در ابعاد اجتماعی، سیاسی برای آستارا تاثیر گذار باشد و از طریق آن می توانیم ظرفیت های مرزی و دیگر قابلیت های آستارا را معرفی کنیم.
علی آصفی افزود: باید این جشنواره به صورت ادواری در سال های آینده نیز برگزار شود تا دانشگاهیان از این فرصت برای ارتباط بیشتر با رسانه ها استفاده کنند.
وی اضافه کرد: برای تکرار این جشنواره باید تقویم زمانی مشخصی تدوین شود و نشریات محلی باید با هم افزایی به تنویر افکار عمومی کمک کنند.
وی اظهار کرد: بهتر است دانشگاهیان، برخی پایان نامه ها را به موضوع نشریات محلی و نقش آن بر توسعه شهرستان آستارا اختصاص دهند و نهادهای مرتبط نیز پشتیبانی های لازم را اعمال کنند.
رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی آستارا نیز در این رابطه گفت: جشنواره ملی نشریات محلی در این شهرستان، پیوند دانشگاه و مطبوعات محلی را محکم تر خواهد کرد تا با اتکا به ظرفیت ها، کاربردی کردن یافته های پژوهشی و بومی سازی آنها در توسعه آستارا سهیم باشند.
توفان سماپور افزود: خرسندیم که جشنواره ملی مطبوعات محلی استان ها در شهر آستارا به عنوان یکی از شهرهای پیشرو عرصه مطبوعات و جراید محلی استان گیلان، برگزار می شود و درصد بالای با سوادی، تعامل فرهنگی با مردم جمهوری آذربایجان، و تنوع جمعیتی متشکل از تالش، آذری، فارس و گیلک ضرورت برگزاری این رویداد را در آستارا ایجاب می کند.
وی بیان کرد: مطبوعات محلی به دلیل آشنایی بیشتر با موضوعات محلی و ارتباط تنگاتنگ با مردم، نقش تاثیرگذاری در معرفی آداب، رسوم و فرهنگ هر منطقه دارند و شهر آستارا نیز جزو 10 مقصد اصلی گردشگران ایرانی است و نشریات محلی می توانند با تهیه گزارش هایی با حال و هوای محلی و انعکاس آنها، این شهرستان را به گردشگران معرفی کنند.
وی ادامه داد: با گسترش روز به روز دسترسی به اینترنت و افزایش کانال ها و حساب های محلی در شبکه های اجتماعی، نیاز به تولید محتوا های مبتنی بر ظرفیت های محلی و منطقه ای بیش از پیش احساس می شود و محتواهای معاصر باید در قالب فیلم، اینفوگرافی، گزارش تصویری، انیمیشن، صوت و چند رسانه ای معرفی کننده ظرفیت های آستارا و گیلان باشد.
سماپور گفت: از سازمان ها و نهادهای دولتی انتظار می رود با سیاست گذاری مناسب و ارائه مشوق های لازم به حمایت و تقویت نشریات محلی و پایگاه های خبری اینترنتی منطقه اقدام کنند و شرکت های بخش خصوصی و سرمایه گذاران محلی نیز با سرمایه گذاری در بازار رو به رشد ایده ها و کسب و کارهای نوپا، از آنها حمایت کنند.
او بیان کرد: آستارا شایستگی میزبانی این رویداد رسانه ای ملی را دارد و باید دست اندرکاران آن از این فرصت برای برند سازی این شهرستان به نحو احسن استفاده کنند.
حدود هفت هزار دانشجو در دانشگاه های آزاد، پیام نور، علمی کاربردی، سما و غیر انتفاعی شهریار در شهرستان آستارا تحصیل می کنند.
*نقش افرینی نشریات محلی در رفع مشکلات
داریوش ملک زاده مدیر مسئول ماهنامه یاشام نیز در این رابطه بیان کرد: نشریات محلی با وجود چالش های فراوان نقش عمده ای در جهت دهی برنامه ریزی ها به حل مشکلات منطقه ایفا می کنند.
وی با اشاره به اینکه مفهوم رسانه نسبت به دوره های قبل تغییر یافته است، افزود: با توجه به افزایش شبکه های مجازی، کار مطبوعات محلی پیچیده و دشوار شده است و فعالان این حوزه باید از ظرافت های خاصی به منظور جذب مخاطب استفاده کنند.
وی اضافه کرد: این روزها انتشار نشریه محلی به سادگی 10 سال قبل نیست و رسانه ها در این موقعیت زمانی باید با تمرکز بر مسائل مختلف شهروندان، برای رفع موانع توسعه قلم فرسایی کنند تا با جلب توجه مسئولان محلی، مشکلات حوزه های مختلف برطرف شود.
ملک زاده با بیان اینکه قابلیت های اقتصادی و بازار ساحلی آستارا قدمت فرهنگی این شهرستان را در سایه قرار داده است، اظهار کرد: انتشار 10 نشریه مکتوب در آستارا، این شهرستان را به نسبت جمعیت آن به یکی از شهرستان های پیشرو در عرصه مطبوعات تبدیل کرده است.
وی ادامه داد: همچنان که در حوزه ورزش مسابقات بین المللی در شهرستان آستارا برگزار می شود، در حوزه فرهنگی نیز می توان به برگزاری برنامه های مختلف در ابعاد بین المللی نظیر جشنواره مطبوعات کشورهای حاشیه خزر در این شهرستان اقدام کرد.
جشنواره ملی نشریات محلی استان ها در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری با حضور 200 مدیرمسئول و سردبیر نشریه محلی از سراسر کشور در آستارا برگزار خواهد شد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

جشنواره ملی نشریات محلی، توانمندی های علمی آستارا را آشکار خواهد کرد

رئیس مرکز رشد واحدهای فناور آستارا گفت: ایده های خوبی توسط جوانان مبتکر و خلاق در این مرکز، تجاری سازی شده است و برگزاری جشنواره ملی نشریات محلی در آستارا، توانمندی های علمی این شهرستان را آشکار خواهد کرد.

دکتر اورنگ استقامت روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آستارا برای میزبانی جشنواره نشریات محلی کشور در هفته جاری آماده شده است و از این فرصت باید برای معرفی توانمندی های مختلف این شهرستان، با نقش آفرینی چشمگیر رسانه های محلی استفاده شود.
وی اظهار کرد: در آستارا نویسندگان و عناصر رسانه ای فعالی وجود دارند اما به خاطر مشکلات مالی حوزه رسانه، به خوبی از آنها استفاده نمی شود.
وی بیان کرد: درآمد کم از مشکلات کار در نشریه و رسانه است و هزینه چاپ نشریات محلی در مقایسه با نشریه های سراسری، زیاد است و این امر، موانعی را برای صاحبان امتیاز نشریات به وجود می آورد.
استقامت ادامه داد: باید با تامین تسهیلات کم بهره و کمک های مالی دیگر از صاحبان نشریات محلی حمایت شود تا جامعه از خدمات فرهنگی آنها بیش از پش بهره مند شود.
او گفت: نشریات محلی قابلیت فرهنگی و تاثیرگذاری بالایی دارند و با درج و نشر مطالب ارزشمند، می توانند در انسجام و کارایی مسئولان محلی تاثیرگذار باشند.
رئیس مرکز رشد واحدهای فناور آستارا با اشاره به توانمندی های بالا و تولیدات چشمگیر این مرکز از نشریات محلی خواست در معرفی ایده های تجاری شده این مرکز همت داشته باشند.
مرکز رشد واحدهای فناور آستارا در سال 88 تاسیس و تاکنون هفت شرکت فناور با استقرار در آن، به تجاری سازی ایده های خود موفق شده است.
جشنواره ملی نشریات محلی کشور با شرکت حدود 200 مدیرمسئول و سردبیر نشریه از سراسر کشور در چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری یه میزبانی آستارا برگزار خواهد شد.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد و در این شهرستان علاوه بر دفترهای خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) و صداوسیما، نمایندگی 10 نشریه استانی و خبرگزاری های دیگر فعال است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

جواد معیتی شهردار آستارا شد


ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo